Rekomendācijas, ieteikumi, balstoties uz praktisko pieredzi Hubbard Management System datu pielietošanā

    Kā saprast, kur “aiziet” efektivitāte

    Vai esat kādreiz aizdomājušies – vai Jūsu kompānija (bizness) var strādāt efektīvāk? Vai arī “vai es varu strādāt efektīvāk?” Vai “kur aiziet” darba laiks? Vai uz ko tiek tērētas darbinieku darba stundas?

    Un , galvenais, vai iespējams to kaut kādā veidā novērtēt, izmērīt un ,protams, labot?

    Tad ko īsti nozīmē “neefektīvs”?  Vārdnīcā  “Business Dictionary” mēs varam izlasīt sekojošu skaidrojumu: “Starpība starp to, kas patiešām ir saražots vai izdarīts, ar to ko varētu saražot vai izdarīt, ņemot vērā tos pašus resursus (finansu, laika, darbinieku utt.).

    Grūti novērtēt un izvērtēt efektivitāti. Iztēloties to, cik daudz patiesībā var saražot, izmantojot vienus un tos pašus resursus, nav nemaz tik viegli!

    Lai to novērtētu, iespējams salīdzināt jūsu kompānijas darbību un ražošanu ar jums analoģisku kompāniju. Taču šajā gadījumā ir jāņem vērā daudz faktoru. Piemēram, vai patiešām jums ir identiski resursi? Vai arī, vai viņu produkts ir tādas pašas kvalitātes?  Un, iespējams, jūs iegūsiet atbildi un varēsiet apskatīties, kas jums ir jāuzlabo vai kam nav jāpievērš uzmanība. Vēlamies piedāvāt jums veikt sava veida inspekciju un pievērst uzmanību dažiem momentiem, kuri var novest pie nozīmīgiem darba laika zaudējumiem un nobuksēt ražošanu. Tas, protams, nav pilns apkopojums, taču arī šāds saraksts sniegs jums priekšstatu par to, kam jāpievērš uzmanība.

    Tātad: kaut kāda darbība, darbs vai darījums netiek izdarīts pirmajā reizē. Tam var būt dažādi iemesli, taču pats acīmredzamākais rādītājs tam, ka kaut kas netiek darīts pareizi jau no paša sākuma. Mazāk acīmredzams rādītājs ir tas, ka kāds kaut ko uzsākt darīt, bet nespēj pabeigt uzreiz.

    Visvienkāršākais” piemērs – jūs saņemat rakstisku sūtījumu (e-pastu, vēstuli, kādu dokumentu).  Jūs sākat to lasīt. Tad kaut kas novērš jūsu uzmanību un jūs atgriežaties pie šī sūtījuma pēc pāris stundām vai pat dienām. Visdrīzāk jums būs jālasa šis sūtījums no jauna – šajā gadījumā jūs jau dubultā esat iztērējuši savu laiku. Tajā pat laikā cilvēks, kurš jums šo sūtījumu ir atsūtījis, gaida no jums lēmumu, vai arī viņam nepieciešams no jums saņemt informāciju. Tas nozīmē, ka viņš savu darbu nav izdarījis, kuru viņš varēja sākt jau darīt. Bez tam, mēdz būt, ka izlasot kaut ko, jūs neuzrakstiet atbildi uzreiz. Pie tam, jūs “pārmaļat” galvā iespējamās atbildes, kaut arī nodarbojaties ar citām lietām. Bet, cik liela efektivitāte šajā gadījumā ir jums?   

    Jūs varat apgalvot, ka šie visi ir nenozīmīgi momenti un tie nevar nopietni ietekmēt kompānijas darba efektivitāti... Iespējams... Bet, vienkārši iedomājieties, ka katrs jūsu darbinieks (un jūs pats) tērē 30 minūtes dienā uz šādiem un līdzīgiem momentiem (kuri aprakstīti augstāk ). Pieņemsim, ka jums ir 15 darbinieki. Fakts ir tāds, ka dienā bija iztērētas pa tukšo septiņas ar pusi stundas darba laika. Tā ir viena cilvēka darba diena... Tagad apskatieties uz darba algas fondu. Izrādās, ka jūs “pa tukšo” maksājat “vienu algu”.

    Vienkārši apskatieties, kā izdarīt tā, lai jūsu cilvēki zinātu pie kā un kādā jautājumā jāgriežas. Apmāciet darbiniekus, kā veidot rakstisku komunikāciju – kā rakstiski ir jānoformē darba jautājumi un sūtījumi, ja cilvēks vēlas saņemt apstiprinājumu savām darbībām vai priekšlikumiem. Apskatieties, kurus darba procesu aprakstus, veiksmīgās darbības un rekomendācijas nepieciešams ieviest (izdarīt). Kas ir jāuzraksta noteikumu veidā.

    Nevajag mēģināt atrisināt visu uzreiz, vienkārši uztaisiet inspekciju! Pierakstiet visus neoptimālos momentus un sāciet tos labot soli pa solim – kaut vai pa vienam nedēļā. Un tad, gada beigās, jūs ievērojami paaugstināsiet efektivitāti!

    Par to, kā būt efektīvam un sasniegt savus mērķus, ieguldot minimālu piepūli un resursus, variet iemācīties mūsu koledžas piedāvātajā kursā “Kā efektīvi paveikt darbu”!

     

    Novēlam Jums veiksmi un pārpilnību,

    First Baltic Hubbard College of Administration